Blog

Aktif Karbon ve Bilinmesi Gerekenler

Hava temizleme sitemlerinde aktif karbon önemli bir kullanımdır. Karbon filtre toksinleri ve kokuları giderir, evler ve ofisler için temiz ve sağlıklı hava oluşturmak için oldukça etkilidir. Ortamda bulunan zararlı kimyasal gazları filtremede etkin rol oynar. Aktif karbon filtreleme sistemi diğer filtrelemelerle bir tutulmamalıdır.

Genellikle “aktif kömür” olarak adlandırılan aktif karbon, su ve havanın saflaştırılmasında kullanılan son derece gözenekli bir karbon şeklidir. Karbon filtre gözenekli olarak özel işlenmiştir, bu da ürünün yüzey alanını arttırır.

Yayınlanan araştırmada aktif karbon kullanan HVAC filtrelerinin içinden geçen havadan ozonun% 60 ila 70’ini ortamdan emerek uzaklaştırdığı, aktif karbon içermeyen filtrelerin ozon miktarı üzerinde neredeyse hiçbir etkisi olmadığı bulunmuştur.

Karbon filtre kullanımı yaşam alanına göre değişiklik göstermektedir. Laboratuvarda kullanılan karbon filtreler ile evlerde ve ofislerde kullanılan filtre çeşitleri farklı olmalıdır.

Kükürt Dioksit, Azot Dioksit ve Ozonun giderilmesi için aktif karbon filtreleri varken ayrıca cıva buharı, arsin, fosfin, hidrojen sülfür, asit gazları ve metallorganik buharlar da dahil olmak üzere çok çeşitli organik kirleticilerin uzaklaştırılması için kullanılan özelliği farklı karbon filtre vardır.

Hava Temizleme Cihazı