Blog

UVC’leri COVID-19 (Coronavirus) ile Mücadelede Dezenfeksiyon İçin Kullanma

Dünyanın dört bir yanındaki sağlık ile ilgilenen profesyoneller, yeni koronavirüsün neden olduğu kişiden kişiye yayılan bir solunum hastalığı pandemisine karşı savaşıyorlar. Koronavirüs hastalığına neden olan virüs (COVID-19), insanlar arasında daha önce bilinen yaygın olarak dolaşan koronavirüslerle aynı değildir. COVID-19, araştırmacıları, üreticileri ve tüketicileri bu ölümcül virüsün yayılmasını önleyebilecek pratik çözümler aramaya odaklandı.

UVC’li hava temizleme sistemleri üreten hepavent, yüksek performanslı UVC’li sistemler ile virüsle potansiyel olarak mücadele etmek için ilgi çekmektedir.

COVID-19 nedir?

Şiddetli Akut Respiratör Sendromu Coronavirus 2 (SARS-COV-2), 2019 yeni koronavirüs hastalığından (COVID-19) sorumlu yeni keşfedilen koronavirüstür. Bu yeni virüs ve hastalık, salgının Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde başlamasından önce bilinmiyordu.

COVID-19 Nasıl Yayılır?

Koronavirüslerin genellikle solunum damlacıkları yoluyla kişiden kişiye yayıldığı düşünülmektedir. Bir kişinin üzerinde bulunan virüs bir yüzeye veya nesneye dokunarak ve sonra kendi ağzına, burnuna veya muhtemelen gözlerine dokunarak COVID-19’u alabilmesi mümkündür, ancak bunun virüsün ana yolu olduğu düşünülmemektedir.

UVC ‘ler Patojenleri Nasıl Dezenfekte Eder?

UVC enerjisi, RNA ve DNA içindeki nükleik asitler tarafından emilir, bu da doğru dozda patojenin üremesini ve enfekte olmasını engelleyebilen kovalent bağlarla sonuçlanır. En etkili antiseptik dalga boyu, DNA’nın UV enerjisini en çok emdiği nokta olan 253.7 nm’de pik ile oluşur. UVC enerjisi, çok çeşitli patojenleri (örneğin MRSA, C. diff, E. Coli ve Pseudomonas) etkisiz hale getirdiği yaygın olarak kullanılan bir sterilizasyon teknolojisidir. Uzun yıllar boyunca UV lambaları en iyi seçim olarak kabul edilmiştir.

UVC’ler COVID-19’a (Coronavirus) Karşı Etkili mi?

Çalışmalar UVC ışığının SARS-COV (kaynak) ile mücadelede etkili olabileceğini doğrulamıştır. Bununla birlikte, farklı yüzeylerde ve materyallerde COVID-19’u inaktive etmek için gereken spesifik doz yanıtını belirlemek ve doğrulamak için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

Hava Temizleme Cihazı